Jak na vymazání záznamu v registrech

Poskytovatelé půjček mají různé metody k tomu, jak zjistit bonitu konkrétního žadatele. Obvykle je využita cesta spojená se zjištěním příjmu a také se zjištěním finanční minulosti. Na to jdou banky i nebankovní společnosti velmi podobně. Jak konkrétně? Využívají k tomu takzvané registry. Ty mohou být bankovní i nebankovní a mezi trojici nejznámějších patří:
  • SOLUS,
  • NRKI,
  • BRKI.
Mnoho žadatelů o půjčku pochopitelně nechce být v takovém registru uvedena, jelikož jim to může uškodit. A jak na vymazání záznamu v registrech? Podívejte se společně s námi.

Máte uhrazeny své závazky?

Toto je velmi důležité. Je třeba říci, že registry jsou zde proto, aby dokázaly přinášet možnost informovat další subjekty o tom, jaký klient je tím problémovým. A tak pokud nemáte uhrazeny všechny své závazky, lze jenom velmi těžko počítat s tím, že budete moci výt vymazáni. Právě toto je první krok, jak dosáhnout vymazání záznamu v registru SOLUS. Nutno říci, že závazky které zde mohou být uvedeny, se týkají celé řady věcí. To proto, že právě tento registr je sdružením právnických osob z různých odvětví. To znamená, že je třeba mít v pořádku:
  • splátky půjček,
  • platby za mobilní paušál,
  • platby za energie.
Dále mohou být mezi subjekty třeba i pojišťovny, nebo řada dalších firem, u kterých mohou mít klienti vlivem neplacení různé druhy dluhů.

Záznam se může smazat automaticky

Pokud jste měli problémy v minulosti, je třeba říci že po vyrovnání závazků dojde k tomu, že se daný záznam smaže automaticky. Důležité je mít vše v pořádku splaceno, což daný věřitel do daného registru následně zapíše. A je jedno, zda je to SOLUS, nebo jakýkoliv jiný z výše jmenovaných. Nutno však mít na paměti, že daný záznam není smazán ihned potom, co uvedete danou situaci do pořádku. Je smazán až později. V závislosti na registrech to může být doba okolo několika let. Po dané období nahlížející zjistí jak to, že jste měli problémy, tak i to, že už jste je vyřešili – což může být plus pro vás. Po několika letech dojde ke kompletnímu smazání záznamu v registrech. Jestliže jste tedy poslední roky už žádný problém neměli, je velké pravděpodobnost toho, že vaše registry budou čisté.

Zkuste cestu spojenou s osobními údaji

Už v minulosti bylo třeba dát souhlas, a v době GDPR je toto vyžadováno ještě více. I pod hrozbou pokud. Mnohé návody proto upozorňují na možnost spojenou s odvoláním vašeho souhlasu se zpracováním osobních údajů. Ten máte právo kdykoliv odvolat, čímž á zpracovatel povinnost záznamy o vaší osobě smazat. Nakolik je to reálné a nakolik to dokážou úvěrové společnosti a provozovatelé registrů obcházet, to přesně nevíme. I toto se však může jevit jako cesta, která v dnešní době stojí za vyzkoušení. Může však být celkem náročná. Nutno však říci, že registry lze vnímat i jako pozitivní a dobrou službu. Právě díky nim mohou být odfiltrováni problémoví klienti, což znamená, že konkrétní banka i nebankovní společnost může nabídnout lepší úrok, jelikož jí klesá riziko.

Jak zjistit, v jakých registrech se nacházíte?

Pokud chcete docílit smazání záznamů v registrech, je pochopitelně nejprve nutné vědět, v jakých konkrétních se nacházíte. Výše zmiňovaná trojice vám umožní požádat o výpis a na jeho základě zjistit, v kterém figurujete a v kterém ne. Pokud je to pouze nějaký, svítá vám naděje, že půjčku můžete dostat. Na trhu existují možnosti, označované jako bez příjmu a bez registrů. Obvykle mají benevolentní a individuální přístup. Ten může být spojený i s tím, že budou brát v potaz jenom záznamy z jednoho konkrétního registru. Pokud v ně nejste zapsání, máte vyhráno, jelikož existence ve dvou zbývajících vám pochopitelně vadit nemusí.

Publikováno: 26. 06. 2018 / Aktualizováno: 31. 05. 2023

Kategorie: Nezařazené

Autor: Eva Svobodová

Tagy: brki | jak se dostat z registru | jak vymazat záznam z registru dlužníků | nrki | solus