Registr dlužníků SOLUS: Co byste o něm měli vědět?

Pojem registr SOLUS rozhodně není neznámý, ale přesto spousta lidí netuší, jak se do něj lze dostat a jakým způsobem požádat o výmaz. Všechny podstatné informace najdete v tomto článku.

K čemu SOLUS slouží?

SOLUS je zájmové sdružení právnických osob (banky, nebankovní společnosti, spořitelny, dodavatelé energií, mobilní operátoři apod.), jehož smyslem je prevence proti předlužování klientů. Toho se členové snaží dosáhnout vzájemným sdílení informací o klientech, kteří nedodržují smluvní podmínky a nehradí včas splátky. Osoby na tomto seznamu mají mnohem nižší šanci na sjednání klasického úvěru a mohou narazit i v případě jiných služeb.

Jste v SOLUSU? Můžete do něj nahlédnout

Seznam dlužníků SOLUS je veřejně k nahlédnutí. Zda máte v registru záznam, můžete zjistit, když si na webových stránkách www.solus.cz objednáte výpis. Bohužel není zdarma, a to ani v případě SMS výpisu. Aktuální ceny najdete na uvedeném webu.

SOLUS používají téměř všichni

Ačkoliv mnoho poskytovatelů tvrdí, že do registru nenahlíží, v praxi má přístup do SOLUSU téměř každá instituce. Poskytovatelé klienty prověřují, i když pro ně není záznam stoprocentně určující. půjčku tak můžete získat i v případě negativního záznamu, ovšem počítejte s tím, že vám půjčí pouze nebankovní instituce, a to navíc za méně výhodných podmínek.

Kdy se můžete do SOLUSU dostat a jak z něj ven?

Do registru SOLUS se dostanete poté, co dvakrát po sobě neuhradíte určité závazky (například splátku půjčky, fakturu za telefon apod.). Budete-li však danou situaci aktivně řešit s poskytovatelem služby a snažit se o nápravu, nemusí vás do registru nahlásit. Z registru SOLUS se dostanete tak, že uhradíte veškeré závazky vůči danému poskytovateli, zrušíte smlouvu a odvoláte souhlas se zpracováním osobních údajů. Následně zažádáte SOLUS o výmaz. Pokud tak neučiníte, můžete se obrátit na Úřad pro zpracování osobních údajů. V případě neúspěchu můžete záznam vymazat soudní cestou.

Publikováno: 10. 05. 2018

Kategorie: Nezařazené

Autor: Eva Svobodová