Jaké jsou způsoby oddlužení

Oddlužení je legální zákonnou cestou, jak se zbavit dluhů. Pokud vás zajímají možné způsoby oddlužení, sdělíme vám je. Nejprve je nutné dodat důležitou informaci, která souvisí s tím, že oddlužit se může konkrétní osoba jenom jednou za život. Pokud jí už jednou bylo schváleno, v budoucnu na něho právo nemá.

Za sebe, nebo i s manželem i manželkou

Nemusí to být nutně jenom jednotlivec, který se chce oddlužit a začít s čistým štítem. I když je to možnost klasická, není jediná. Mnoho dluhů může vzniknout i během manželského života. A jelikož se stávají společnými, patří mezi způsoby oddlužení i ten, že je podána žádost o společné oddlužení manželů. Bere se tak v potaz jak plat obou z nich, tak i společný majetek.

Klasický splátkový kalendář je základ

V rámci aktuálně platných zákonů, které se k oddlužení vztahují, jasně platí, že dlužník má během pěti let povinnost uhradit alespoň 30 procent svých závazků. Jedině tak mu může být žádost schválena. Velmi častým způsobem, jak jsou závazky hrazeny, jsou pravidelné splátky. Je stanovený pevně předepsaný splátkový kalendář, podle kterého se dluh pravidelně hradí. Roli zde hraje primárně příjem konkrétní osoby, nebo dvou manželů. A to s přihlédnutím k nezabavitelnému minimu, které musí za všech okolností zbýt.

Hrazení prodejem majetku

Druhý způsob může přijít vhod nejenom jako doplněk tomu prvnímu, ale i jako klasická samostatná cesta. Jedná se o prodej majetku, kdy je z utržených peněz vrácen dluh všem věřitelům. Oproti exekuci je tato možnost výhodnější hlavně v tom, že je na prodej více času, než v rámci jedné jediné exekuční dražby. Také lze často utržit více peněz, a to mimo jiné i z toho důvodu, že není nutné počítat s exekutorskými odměnami, které v dnešní době rozhodně nejsou nijak malé. Právě naopak. Navíc majetek prodává dlužník sám, což přiláká i více zájemců.

Publikováno: 29. 12. 2017

Kategorie: Nezařazené

Autor: Eva Svobodová